V primerih, ko so luknje v zobeh pregloboke in je karies že zelo napredoval ter kadar človek ne poskrbi zadostno za zobno higieno, niti zobozdravnik ne more rešiti zoba in ta odmre. Povedano natančneje, pulpa, skupek živcev in žil, ki oskrbuje zob iz notranjosti, propade. Brez te oskrbe tudi dentin nima možnosti za preživetje, tako da zobna substanca postopoma odmira.
Zob zaradi tega ne izpade, ampak lahko ostane dalj časa neopažen. Po eni strani, ker zobna sklenina ostane stabilna tudi brez oskrbe s krvjo in po drugi strani, ker ni nujno, da zob brez živca povzroči težave. Pogosti simptomi so: potemnitev zoba, krušenje zobne substance, občutljivost zoba pri ugrizu, ali pa v najslabšem primeru: bolečina in oteklina.
Vzrok za odmrtje zoba je večinoma vnetje pulpe – pulpitis. Ta nastane, ko povzročitelji prodrejo skozi globoke luknje, ki so posledica kariesa, vse do pulpe. Pulpitis lahko spremljajo močne bolečine, ali pa poteka povsem brez posebnosti. Ko vnetje doseže notranjost zoba, napade celotno pulpo, jo okuži in uniči. Po nekaj dneh močan zobobol preneha, kar pa ni znak spontane ozdravitve, temveč pomeni popolno odmrtje pulpe. V tem stadiju preide akutno vnetje v kronično.
Zato velja: pravočasno k zobozdravniku!!!
Redkeje se zgodi, da se pulpa poškoduje direktno. To se zgodi na primer pri nesrečah, ko pride do izbitja ali odloma zoba. Takšne poškodbe povzročajo močne bolečine in se jih tudi optično ne da spregledati. Odmrla pulpa predstavlja idealne pogoje za preživetje bakterij. Te pridejo iz ustne votline in neovirano preidejo v notranjost zoba. Bakterije povzročajo gnitje odmrlega tkiva, tako nastane agresivno vnetje, t. i. gangrena. Prepoznamo jo po izrazitem vonju po gnilobi. Ker se lahko povzročitelji brez ovir širijo po vsej čeljusti, je gangrena zelo nevarna. Vnetje, ki se nahaja pri vrhu korenine, prodre v bližnja tkiva in takrat nastane absces (zatečeno lice).