Kakšne so obstoječe terapije za zmanjšanje oz. zdravljenje aken? Je akne mogoče odpraviti tudi na kakšne druge načine, s kakšnimi sodobnimi metodami in katerimi? Kako poteka zdravljenje aken po teh metodah?
Akne vedno zdravimo lokalno, to je z ustrezno zdravilno kremo, ki se dobi le z zdravniškim receptom. Od vrste učinkovitih zdravil je v Sloveniji trenutno žal na trgu le ena krema, ki vsebuje azelainsko kislino. Ta krema je sicer učinkovita pri blagih do zmernih aknah; če je pacient ne prenaša ali če ne zadošča, pa lahko dermatolog predpiše magistralno zdravilo ali pacienta napoti v sosednje države po kreme, ki vsebujejo lokalne retinoide (npr. adapalen) ali benzoil peroksid. Velikokrat uporabljamo tudi lokalne antibiotike v obliki kreme ali raztopine, vendar pa jih je treba vedno kombinirati s katero od drugih učinkovin. Pri lokalnem zdravljenju je potrebna vztrajnost, saj če kremo mažemo le enkrat na dan namesto dvakrat, bo tudi učinek le polovičen ali še manjši. Uspeh zdravljenja ocenimo šele po treh mesecih redne, dosledne uporabe zdravila, in nič prej.
Če so akne srednje do hude, se praviloma odločimo za sistemsko zdravljenje s tabletami. Sistemsko zdravljenje je zelo varno in učinkovito, mora pa potekati pod nadzorom dermatologa. Uporabimo lahko antibiotik, ki ga pacient v nižjem odmerku jemlje približno dva meseca. Za antibiotik se odločimo, kadar je na koži veliko gnojnih izpuščajev, in pri aknah večinoma ne predstavlja sistemskega zdravila prvega izbora. Pri ženskah lahko uvedemo hormonsko zdravljenje z antiandrogeni, ki se jemlje daljši čas, najmanj pa eno leto. Nekatere kontracepcijske tablete, ki vsebujejo ciproteron ali drospirenon, zavirajo delovanje moških spolnih hormonov (ki jih imamo tudi vse ženske) in tako zmanjšujejo akne. Marsikatera ženska opazi, da ima ob jemanju kontracepcijskih tablet manj ali nič aken, nekaj mesecev po ukinitvi pa se akne spet pojavijo ali poslabšajo. Tudi v takem primeru lahko pomaga dermatolog. Po drugi strani lahko ženske, ki imajo akne in ki potrebujejo kontracepcijske tablete, ginekologa prosijo za takšno zdravilo, ki bo ugodno vplivalo tudi na kožo.
Izotretinoin je učinkovina, ki je ob uvedbi pred nekaj več kot 20 leti naredila pravo revolucijo v zdravljenju aken. Z njo smo kos tudi najtežjim oblikam aken. Izotretinoin, ki ga jemljemo v obliki kapsul, odmerek pa prilagodimo telesni teži, je povezan z določenimi tveganji, zato mora potekati pod nadzorom dermatologa, ki spremlja varnost z rednimi krvnimi preiskavami. Pod nobenim pogojem pa ne smejo tega zdravila jemati nosečnice in pacientke med zdravljenjem ne smejo zanositi, saj zdravilo lahko okvari plod. Pri spremljanju varnosti smo dermatologi zelo strogi. Ob upoštevanju naših navodil je zdravilo zelo varno in izjemno učinkovito.
Pri aknah lahko z uspehom uporabljamo tudi fizikalne metode, kot so IPL, laser, vidna svetloba ali kemijski piling. Gre za terapijo, katere učinkovitost in natančno odmerjanje je še potrebno raziskati, zato trentuno sodi v terapijo “drugega izbora”. Potrebno pa je, da tovrstno zdravljenje določi in nadzoruje zdravnik, sicer lahko pride do hudih zapletov. Sama za zdravljenje aken uporabljam Nd:YAG laser in sem z rezultatom zelo zadovoljna.