Čeprav je izpadanje las nekaj povsem običajnega, je lahko v nekaterih primerih prekomerno izpadanje las tudi posledica nekaterih bolezenskih stanj. Vsak las gre namreč skozi tri faze, v zadnji, telogeni fazi pa odmre in odpade. Naše dermatologinje se v svojih ambulantah pogosto srečujejo s pacienti obeh spolov, ki se spopadajo s to težavo, čeprav se v večini primerov ženske tiste, ki najprej poiščejo pomoč. V začetni fazi pacienti največkrat pripisujejo vzroke za izpadanje las menjavanju letnih časov, stresu, zamenjavi šampona in podobno. Ko se težava nekaj časa ne umiri, pa se odločijo, da se obrnejo na strokovnjake.
Za odgovor oziroma obrazložitev vzrokov za izpadanje las smo prosili našo dermatologinjo Ano Slana, ki nam je podrobneje predstavila dva najpogostejša vzroka za izpadanja las.
Prvi izmed pogostejših vzrokov za izpadanje las je telogeni efluvij (TE). To je stanje, ko večje število las v fazi mirovanja preide v fazo izpadanja, zato v relativno kratkem časovnem obdobju izpade večje število las. Odraslemu človeku normalno dnevno izpade med petdeset in sto petdeset las, ko jih izpade več kot toliko, posumimo na bolezen lasišča. Povečano izpadanje ljudje najhitreje opazijo pri česanju in umivanju. Na mestu izpadlega lasu se kmalu pojavi nov las, zato je lasišče po nekajtedenskem trajanju TE polno kratkih las. Pojav novih las je najbolje viden ob sprednjih stranskih delih lasišča. TE traja različno dolgo, pri večini od šest do devet mesecev. Pri nekaterih preide v kronično obliko, ki lahko z vmesnimi izboljšanji traja več let. Do popolne izgube las, kar je bojazen mnogih žensk, ne pride, a se gostota las pri kroničnem poteku lahko tudi trajno zmanjša.
Vzrokov za TE je veliko. Eden najpogostejših so hormonske spremembe, ki doletijo žensko telo po porodu, prenehanju jemanja oralnih kontraceptivov in v obdobju menopavze. Tudi po večjih operacijah, prebolevanju dolgotrajnih bolezni in težjih okužb telo lahko odreagira s TE. Zdravila različnih vrst ter hitra izguba telesne teže, predvsem s t. i. crush dietami sta prav tako lahko povzročitelja izpadanja las. Ne smemo pozabiti na nepravilno delovanje ščitnice, slabokrvnost ali bolezni, ki zmanjšajo absorbcijo hranil iz prebavil. Psihofizični stres, ki traja daljše časovno obdobje, izrazita izpostavljenost lasišča ultravijoličnim žarkom in t. i. »jet lag« so možni vzroki TE. Pri mnogih ženskah kljub vsemu naštetemu s pregledom in preiskavami ne najdemo sprožitelja TE. V kolikor oseba nima bolezni ščitnice, prebavil ali slabokrvnosti, je v veliki večini TE samoomejujoča bolezen, torej se umiri brez kakršnegakoli zdravljenja. Svetujemo prehrano bogato z beljakovinami ter obilo svežega sadja in zelenjave. Pri tistih, ki želijo še izboljšati pogoje za rast las, svetujemo prehranske dodatke z minerali, vitamini (vitamini skupine B, D, E, cinkom, selenom, folno kislino) in aminokislinami. Prehranski dodatki so zelo priljubljeni pri reševanju težav s kožo, lasmi in nohti, a kvalitetnih znanstvenih dokazov o učinkovitosti na ta stanja pri ljudeh brez dokazanega pomanjkanja žal nimamo. Zdravil, ki bi prepričljivo preprečevala ali pozdravila oz. prekinila TE, ne poznamo, a kot rečeno, gre pri večini za samoomejujočo bolezen. Pri kronični obliki je vredno poskusiti z zdravilom minoksidil v tekočini, ki ob rednem nanosu na lasišče poveča prekravavitev lasnega mešička. Podobno kot velja za prehranske dodatke lahko trdimo tudi za šampone za preprečevanju izpadanja las – zanesljivih znanstvenih raziskav o njihovi učinkovitosti ni. V kolikor ima bolnik s TE še pridruženo obolenje lasišča (suho, vneto, luščeče, srbeče ali mastno lasišče), je pomembno, da uporablja ustrezen šampon za uravnavanje teh bolezni. Zelo pomembno pa je, da bolniki s TE ustrezno negujejo svoje lasišče in lase: da lase razčesavajo na nežen način, ne izvajajo masaž lasišča, ne nosijo trdo spetih pričesk in se izogibajo agresivnih oblikovanj pričeske.”
Zdravnica nam je predstavila tudi drugi najpogostejši vzrok za izpadanje lasišča pri ženskah, to je androgenetska alopecija (AGA).
Androgenetska alopecija (AGA) je bolezen, ki nastane kot posledica vpliva moških spolnih hormonov na lasne mešičke. Kadar je v ženskem organizmu moških spolnih hormonov preveč ali pa so lasni mešički bolj občutljivi nanje, se pričnejo lasje redčiti in tanjšati po t. i. moškem tipu plešavosti. Ženske dobijo tanke in razredčene lase spredaj in na temenu. Proces je pogosto počasen in napreduje skozi leta, desetletja. Pri genetsko podvrženih osebah se lahko AGA prične zgodaj, v dvajsetih letih. V kolikor so pridružene še druge zdravstvene težave (neredni menstruacijski ciklusi, težave z zanositvijo, endometrioza, debelost, sladkorna bolezen, prekomerna poraščenost po obrazu, dojkah, okončinah in trupu), so potrebne laboratorijske in druge preiskave pri ginekologu in endokrinologu. Zdravljenje teh bolezenskih znakov lahko izboljša ali vsaj zaustavi AGA. Pogosto pri ženskah z AGA ne najdemo stanj, ki bi jih lahko zdravili. Nekaterim pomaga dolgotrajnejše jemanje ustreznih oralnih kontraceptivov, ki zmanjšajo vpliv moških spolnih hormonov na lasne mešičke, uspešno pa je preprečevanje napredovanja AGA z rednim nanosom minoksidila v tekočini na prizadete predele. V zadnjih letih se uveljavljajo še novejše metode zdravljenja AGA: zdravljenje s trombocitno plazmo in različnimi laserji. Obe opisani bolezni, TE in AGA, se nemalokrat pojavljata sočasno. Vsi pacienti, ki se soočajo s prekomernim izpadanjem las, je smiselno, da obiščejo dermatologa za natančnejšo opredelitev vzroka izpadanja las. Pregled lasišča z dermoskopom (trihoskopija) in pogovor z zdravnikom sta prva koraka do prave diagnoze in zdravljenja.