Ko so žilice že tu – kaj pomaga in kaj ne?
Pri žilicah na obrazu, trupu in okončinah, ki so ožje od 4 mm, je zdravljenje izbora laser. Laser je snop močnega, nevidnega elektromagnetnega valovanja zelo natančno določenih lastnosti.
Žilice so napolnjene s krvjo, ki je bogata s hemoglobinom, medtem ko te beljakovine v okolišnjem tkivu ni. Ko snop laserja usmerimo na žilo, se zaradi absorpcije laserskega valovanja vsebina žile tako močno segreje, da se ta v hipu upari. Pri tem naj bi bila “kolateralna” okvara okolišnjega tkiva čim manjša.
Za odstranjevanje žil ni primeren kateri koli laser, pač pa izberemo laser s takšno valovno dolžino, ki se dobro absorbira v hemoglobinu. Laserja tudi ne smemo zamenjati z IPL, ki se uporablja v kozmetičnih salonih in ki mu včasih tudi rečejo kar “laser”, saj gre za drugačno napravo. Pravi žilni laser smejo uporabljati le zdravniki.
Če so na nogah vidne debelejše krčne žile ali če so pridružene težave, kot so otekanje, krči, utrujene ali nemirne noge, se je o zdravljenju najprej treba posvetovati s specialistom flebologom. Pri zdravljenju skoraj vedno pride v poštev uporaba kompresijskih nogavic. Pravih medicinskih kompresijskih nogavic, ki jih predpiše specialist, ne moremo nadomestiti s preventivnimi, še manj pa z običajnimi močneje tkanimi (120, 140 ali več –denskimi) nogavicami. Za zdravljenje krčnih žil večjega premera pride v poštev sklerozacija, poseg z znotrajžilnim laserjem ali radiofrekvenco, ali pa klasična operacija krčnih žil.
Pri ljudeh z venskim popuščanjem je pogost občutek težkih, utrujenih, nemirnih nog. Ta se lahko pojavi še pred vidnimi krčnimi žilami in se stopnjuje čez dan ter z dolgotrajnim stanjem. Določena zdravila v obliki tablet, ki vsebujejo rastlinske izvlečke, lahko ljudem z začetnimi težavami bistveno olajšajo ali povsem odpravijo te simptome. Dobijo se tudi brez recepta. Pred začetkom jemanja se je smiselno posvetovati z dermatologom, ki svetuje najprimernejše zdravilo in najustreznejši način jemanja ter morebitne dodatne ukrepe, kot je nošenje elastičnih (kompresijskih) nogeavic. Tablete pa nimajo nobenega učinka na vidnost žil – žile bodo tudi ob jemanju tablet ostale enako velike in enako vidne.