Kako se kažejo alergije? Katere tipe alergij poznamo in za kaj pravzaprav gre pri njih?
Alergije na koži se večinoma pokažejo kot srbeče, akutno ali kronično potekajoče vnetje. Večinoma se srečujemo s tremi vrstami kožnih alergijskih bolezni: koprivnico, atopijskim dermatitisom in kontaktnim alergijskim dermatitisom. Koprivnica je akutna alergijska reakcija, traja običajno nekaj ur do tedna ali dveh, enkrat v življenju naj bi jo izkusilo okrog 20 % ljudi. Najpogosteje jo povzročajo hrana, zdravila, virusne okužbe in piki žuželk. Spremlja jo lahko otekanje obraza ter rok in nog; v hujših primerih pa tudi dušenje in padec krvnega tlaka, kar lahko ogrozi življenje.
Atopijski dermatitis je običajno pri otrocih odraz preobčutljivosti na določena živila, npr. mleko, jajca ali pšenico, pri odraslih pa na vdihane alergene, kot so pršica v hišnem prahu, živalska dlaka, pelodi dreves, plevela in trav, ter plesni. Srbeče vnetje se pojavlja na obrazu in pregibih velikih sklepov. Pri blažjih oblikah z leti običajno spontano mine, razširjene, trdovratne oblike pa so tudi z zdravili težko obvladljive.
Kontaktni alergijski dermatitis se izrazi na koži na mestu stika z alergenom, najpogostejše so dišave (npr. v kozmetičnih pripravkih), kovine (nikelj, krom, kobalt) in konzervansi v pripravkih za nego in higieno. Gre za izjemno srbeče vnetje, ki se pokaže na tistih površinah kože, ki so bile v stiku z določenim alergenom, npr. kovinskim gumbom, elastiko ali parfumom.