Kaj je koža – osnovna dejstva o koži
Koža je največji in tudi najtežji organ našega telesa. Površina kože odraslega človeka meri 1,5–2 m2, pri odraslem koža predstavlja 1/7 do 1/6 telesne teže. Koža opravlja številne nepogrešljive naloge in je veliko več kot zgolj plašč, ki ovija naše telo. Že izguba samo 20 % kože, npr. zaradi opekline ali poškodbe, lahko vodi v smrt.
Kožo sestavljajo trije sloji: zunanja poroženela povrhnjica, pod njo ležeča usnjica in najgloblje podkožje. Posebne kožne strukture so lasje in nohti ter žleze lojnice in znojnice. Koža je bogato prepletena s krvnimi in limfnimi žilami ter živci, ki omogočajo prehrano, oskrbo s kisikom, odstranjevanje odpadnih snovi in strupov, vzdrževanje tekočinskega ravnovesja in občutke (dotik, bolečina, toplo in hladno).
Osnovna funkcija kože je zaščita telesa pred zunanjimi vplivi. Koža nas varuje pred škodljivimi vplivi ultravijoličnih žarkov, dehidracijo, pregrevanjem, poškodbami, mikrobi, strupi in kemikalijami. Hkrati je koža dovolj prožna, da omogoča rast in gibanje telesa. Koža omogoča zaznavanje signalov nevarnosti iz okolja – npr. z bolečino ob poškodbi ali srbenjem ob piku žuželke – na katere se mora telo odzvati. V koži se nahaja kar tretjina celotne telesne tekočine, tako da koža predstavlja tudi največje telesno skladišče vode. Podkožno maščevje pa je telesna energijska rezerva, ki omogoča tudi do 40 dni preživetja brez hrane.
Z bogatim prepletom krvnih žil – skupno dolžino kožnih kapilar ocenjujejo na kar 240 kilometrov – je koža najpomembnejši organ za uravnavanje telesne temperature, saj se lahko zaradi povečane prekrvavitve ob razširjenih žilah ali manjše prekrvavitve ob zožanih žilah telesna temperatura hitro spremeni. Pri uravnavanju temperature in tekočinskega ravnovesja sodeluje tudi približno 2,5 milijona žlez znojnic, ki lahko proizvedejo tudi do 5 litrov znoja dnevno.
Koža je tudi izjemno pomemben imunološki in izločelvalni organ. In nenazadnje – koža skupaj z lasmi in nohti je ključnega pomena v družbeni in spolni komunikaciji.
Čeprav se od zunaj zdi, da se koža spreminja zelo počasi, pa je v resnici izjemno živahen organ. Pravilna nega je bistvenega pomena za ohranjanje ne samo lepote, ampak tudi zdravja in funkcije tega našega izjemno pomembnega organa.